Soczysta, gęsta, zielona trawa cieszy oko każdego i jest powodem do dumy dla właściciela ogrodu. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe założenie trawnika.

Istnieją dwa sposoby zakładania trawników. Ich wybór zależy od potrzeb i preferencji.

 

Pierwszy sposób to założenie trawnika z rolki. Po przygotowaniu terenu, na warstwie żyznej ziemi z dodatkami poprawiającymi wzrost trawy, rozkłada się przygotowaną wcześniej darń z rolki. Do wyboru mamy trawę z gruntu (hodowana dłużej, wycinana bezpośrednio z gruntu, tracąc przy tym część korzeni) bądź z folii (hodowana na folii, dzięki czemu nie trzeba jej wycinać, a cały system korzeniowy jest zachowany. Rolki po ułożeniu muszą do siebie ściśle przylegać, ale nie nachodzić. Po ich rozłożeniu, przygniata się je specjalnym walcem i obficie podlewa.

Trawnikiem z rolki możemy cieszyć się od razu po jego rozłożeniu, jednak należy odczekać ok. tydzień – dwa przed rozpoczęciem jego eksploatacji. Jest on jednak droższy od trawnika z siewu.

 

Drugi sposób zakładania trawnika to tradycyjna metoda (trawnik z siewu). Po przygotowaniu terenu, krzyżowo rozsiewane są nasiona trawy. Następnie trawnik jest wałowany i obficie podlewany. W zależności od warunków po ok. 4-7 dniach trawa zaczyna kiełkować, zaś po ok. miesiącu możemy cieszyć się zielonym trawnikiem. Pierwsze koszenie warto jest powierzyć firmie zakładającej trawnik. Niezmiernie ważne jest prawidłowe i bardzo regularne podlewanie nowego trawnika. Nawet chwilowe przesuszenie kiełkujących nasion trawy może zniszczyć cały trawnik.

Trawnik z siewu jest tańszy od trawnika z rolki, większy jest wybór gatunku traw (do różnego rodzaju przeznaczenia), ale na efekt trzeba poczekać dłużej niż przy konkurencyjnej metodzie.

 

Firma LandPark oferuje usługi zakładania trawników z rolki jaki i trawników z siewu.