Systemy nawadniania

W trosce o piękny ogród

System nawadniający w ogrodzie to nie tylko wygoda, ale także oszczędność wody i gwarancja prawidłowego i precyzyjnego zasilenia roślin w potrzebną im do życia wodę.

Nowoczesne systemy nawadniające są niemal bezobsługowe, a także niewidoczne dla przeciętnego człowieka. Prawidłowo wykonane i serwisowane gwarantują niezawodność działania przez lata.

Profesjonalne projekty systemów nawadniających

Przed rozpoczęciem prac związanych z jego wykonaniem, konieczne jest sporządzenie projektu systemu nawadniania. Koszt założenia automatycznego systemu nawadniającego w ogrodzie zależy od jego wielkości, parametrów źrodła wody, a także zastosowanych rozwiązań. Firma LandPark oferuje kompleksowe usługi w zakresie projektowania, realizacji oraz serwisu systemów nawadniających.

Sercem każdego systemu nawadniającego jest umieszczona w ziemi skrzynia z elektrozaworami. Podłączone są do niej rury zasilające poszczególne sekcje systemu nawadniającego. Dla użytkownika najważniejszy jest komputer sterujący.

W zależności od potrzeb, może on znajdować się wewnątrz bądź na zewnątrz budynku. Istnieją również komputery sterowane zdalnie poprzez dołączonego do nich pilota. W połączeniu z czujnikami deszczu, nasłonecznienia bądź wilgotności gleby, komputer sam decyduje o konieczności rozpoczęcia podlewania w ustalonych godzinach. Dzięki temu nie musimy martwić się o konieczność wyłączenia nawadniania w przypadku deszczu bądź jego zwiększenia w czasie suszy.

Bezawaryjne i sprawdzone systemy nawadniające

Nawadnianie trawników realizowane jest poprzez zraszacze. Najczęściej spotykane są zraszacze statyczne (podlewające trawnik strumieniem wody o stałym, dużym kącie) i dynamiczne (wyrzucające wodę wąskim strumieniem i obracające się w celu nawodnienia całego terenu). Rozmiary i wydajność zraszaczy dobierane są pod kątem ukształtowania terenu, wydajności i parametrów źródła wody etc. Bardzo ważne jest odpowiednie zaprojektowanie systemu nawadniającego, aby uniknąć sytuacji w której część trawnika jest niewystarczająco nawadniana.

Nawadnianie rabat i roślin realizowane jest poprzez systemy nawadniania kropelkowego, dokorzeniowego, zraszacze micro etc. Również tutaj niezbędne jest prawidłowe zaprojektowanie systemu tak, aby zapewnić wszystkim roślinom odpowiednią dla nich ilość wody.

Prawidłowe i bezawaryjne działanie systemu nawadniającego wymaga regularnego serwisowania go. Firma LandPark zaleca przynajmniej dwa przeglądy w ciągu roku: na jesieni (usunięcie wody z systemu nawadniającego i przygotowanie go do zimy), a także na wiosnę (uruchomienie systemu i jego regulacja).